Počet projektů
PROJEKTŮ ...
... jsme již realizovali u našich klientů a dosáhli jsme tak mnohem efektivnějšího využití jejich financí a finančních produktů.
Suma peněz
Kč ...
... je dosavadní celková suma peněz, kterou jsme našim klientům ušetřili na měsíčních platbách produktů a na splátkách úvěrů.
Poslední úspora
Kč ...
... se nám povedlo ušetřit v posledním námi realizovaném projektu na platbách a splátkách ročně.
„Čas jsou peníze. Ale zkuste si trochu času ušetřit na stará kolena."
Gabriel Laub - česko-polský esejista a aforista židovského původu
Články > Finanční gramotnost > Pojištění majetku - auta, domy, domácnosti
*

Pojištění majetku – auta, domy, domácnosti

Hlavním důvodem pro sepsání tohoto článku bylo mé osobní zděšení, jak moc lidí pojištění majetku vůbec nemá, nebo jej řeší naprosto minimálně a přichází tak o nemalé peníze ať už zbytečným placením pojistek, přeplácením, či dokonce nehlášením škod.

Nejprve si pojďme udělat pořádek v pojmech, ať nedochází k nějakým mýlkám.
Nemovitost je vše, s čím na domě/ bytě nejde hýbat. Vše, co je pevně spojeno (přibyto, přilepeno, přišroubováno, atp.) je už součástí nemovitosti. I vestavěná kuchyňská linka. Pojištění nemovitosti pak kryje škodu právě na těchto částech domu a jeho samotné konstrukci (zdi, střecha atp.).
Domácnost je pak to, s čím hýbat můžete, to, co není pevně spojeno s nemovitostí. Pojištění domácnosti pak kryje škodu právě na těchto věcech.
Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu silničního vozidla. Z povinného ručení se kryje škoda poškozené osobě, ne tedy majitele vozidla, který škodu způsobí.
Havarijní pojištění je pojistka kryjící škodu na Vašem vlastním vozidle, a to jak způsobeno nehodou, vandalismem, přírodními živly či dalšími věcmi. Pokud je to samozřejmě ve smlouvě ujednáno. Toto pojištění není zákonem nezbytné, pouze dobrovolné.

Pokud zrovna Vy patříte mezi ty, kteří nemají pojištěnou vlastní nemovitost, domácnost či vlastní auto, čtěte pozorně a raději se nad tím ještě jednou zamyslete. I když zrovna nebydlíte v záplavové oblasti, příroda je nevyzpytatelná. Stačí, aby se zbláznilo počasí, přišla silnější bouřka a škoda je na světě. Nehledě na to, že dost velké procento poškození majetku tvoří lidé, bezohlední, vandalové a zloději. Ano, i to je v majetkových pojistkách zohledněno a plněno. Není tedy moc rozumné spoléhat na to, že vám se nic podobného stát nemůže. Může. A čím větší budou škody, tím více si budete trhat vlasy, že jste nebyli opatrnější a nepředvídali jste.

Lidé, kteří v lepším případě někde pojistku sjednanou mají, jí ale absolutně nerozumí, nevědí na co konkrétně jsou pojištěni a na co mají od pojišťovny nárok. V takovém případě se dá označit placení takového produktu jako vyhazování peněz. A věřte, že právě na neznalosti produktů, respektive možných nároků na plnění, pojišťovny vydělávají. Téměř každý by mohl za dobu trvání pojistky od pojišťovny dostat nějaké plnění, namísto toho jen platí a o nic se nestarají, protože auto jezdí, střecha u baráku taky drží, tak co by pojišťovna platila?

Ptejte se svého pojišťovacího agenta/ finančního poradce, co se dá a nedá hlásit jako pojistná událost. Můžete na tom jedině získat.

Pojištění majetku byste zpravidla měli aktualizovat každé 2-3 roky! Proč? Z následujících důvodů:

.

Podpojištěnost

Nejjednodušeji si problém podpojištěnosti vysvětlíme na nemovitosti. Pokud jste si postavili rodinný dům například před deseti lety za 3 000 000 Kč a zřídili si hned pojistku na nemovitost s limitem odpovídajícím ceně, dnes již může být všechno jinak. Časem mohl Váš dům získat na ceně, mohli jste ho dovybavit, z části zrekonstruovat, materiál, z něhož je postaven taky mohl zdražit a rázem máte z nemovitosti za původních 3 000 000 Kč nemovitost v hodnotě 4 000 000 Kč. Jenže pojistku máte stále jen na ty 3 000 000 Kč. Pokud by Vám vznikla škoda, třeba jen 500 000 Kč, pojistné plnění sice dostanete, ale ne v plné výši. Proč? Protože jste měli nemovitost podpojištěnou, tudíž jste neplatili za pojistku tolik, kolik byste platili, kdybyste si ji aktualizovali, pojišťovna tak přišla o nějaké peníze a proto Vám také vyplatí méně a to poměrově dle aktuální a dřívější cenně nemovitosti. Zajímavé že? Kdy naposledy jste si kontrolovali pojistku nemovitosti?

.

Přepojištěnost

Krásný příklad je u havarijního pojištění na auto. Pokud si koupíte nové auto, řekněme za 300 000 Kč, pojistíte si ho na onu kupní cenu, tak už jen ten moment, kdy jste s autem poprvé vjeli na silnici, ztratilo několik desítek tisíc z hodnoty, protože už je „ojeté“. I po pár metrech. V takovém případě pak vlastně platíte více peněz za vyšší limit sjednané pojistné ochrany, který však nepotřebujete. Pojišťovna by Vám v případě nehody stejně nevyplatila oněch 300 000 Kč, ale pouze skutečnou hodnotu vozidla v daném čase. Pokud máte své havarijní pojištění již několik let, aktualizujte si ho, necpěte pojišťovnám více peněz, než je nutné. Mohou to být tisíce ročně!


Autor: Martin Karásek
Publikováno: 11. 10. 2015