Počet projektů
PROJEKTŮ ...
... jsme již realizovali u našich klientů a dosáhli jsme tak mnohem efektivnějšího využití jejich financí a finančních produktů.
Suma peněz
Kč ...
... je dosavadní celková suma peněz, kterou jsme našim klientům ušetřili na měsíčních platbách produktů a na splátkách úvěrů.
Poslední úspora
Kč ...
... se nám povedlo ušetřit v posledním námi realizovaném projektu na platbách a splátkách ročně.
„Čas jsou peníze. Ale zkuste si trochu času ušetřit na stará kolena."
Gabriel Laub - česko-polský esejista a aforista židovského původu
Články > Finanční gramotnost > Spoření a investování není to samé. Jaké jsou rozdíly?
*

Spoření a investování není to samé. Jaké jsou rozdíly?

Velká většina lidí si myslí, že spoření a investování je to samé. Tak to ale není. Je třeba velmi důrazně rozlišovat tyto dva pojmy, neboť každý znamená trochu něco jiného. Nevím jak Vám, ale mně osobně trhá uši, když někdo slovem „spoření“ označuje pouze fakt zhodnocení peněz, ale vypouští podstatnou informaci – že to zhodnocení probíhá formou investování. I právě proto jsem se rozhodl sepsat tento článek.


Hlavním rozdílem mezi spořením a investováním je v úrokovém zhodnocení a v jeho „jistotě“. U spoření a spořicích produktů, jakými jsou například spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření (a samozřejmě některé další), je úrok zhodnocení předem znám a mnohdy také garantován (za určitých podmínek) a v čase se nijak výrazně nemění. To dává klientům, kteří spoření využívají poměrně značnou jistotu stabilního výnosu, avšak nutno říci, že taková výše výnosu mnohdy ročně nepřekroční ani míru inflace (ano, tento rok snad již ano :) !)


Investování je pravým opakem. Dokáže sice úspory zhodnotit až několikrát více, než spoření, není však předem nominálně stanoven jistý (natož garantovaný) úrok. Zhodnocení peněz investicemi vlastně znamená, že za své vlastní peníze nakupujete nějaký majetkový podíl (dluhopisy, akcie, atp.) právnické osoby (nejčastěji nějaké firmy) a podle jeho velikosti je Vám připisován podíl na hospodaření oné právnické osoby. Daří-li se jí, Vaše hodnota investice roste, nedaří-li se, její hodnota klesá. Jak prosté.


Proč spousta lidí stále věří více bankám a jejich spořicím produktům s nízkým zhodnocením namísto možnosti vydělat více prostřednictvím investic? Sám nevím. Možná je to způsobené pohodlností (komu se chce řešit vlastní peníze?!) možná je to jen neznalostí. Těžko říci. Každopádně by si každý, kdo v bance schovává většinu svých úspor, měl zjistit, o kolik peněz sám přichází tím, že je nechává jen tak ležet v bance a kolik tím naopak vydělává své bance, která se s ním tak skromně a ochotně podělí o výsledný úrok. Ano, banky za klienty investují jejich vlastní peníze, avšak výsledný ziskový úrok jim připíší pouze v té výši, kterou jim zaručuje smlouva o spořícím produktu. Sama banka na investicích z cizího (klientského) kapitálu vydělá daleko, daleko více.


Je pochopitelné, že se v investování málokdo vyzná a se všemi starostmi, co běžní lidé každodenně mají, budou těžko trávit hodiny studiem investičního trhu a investičních příležitostí. Naštěstí, v dnešní době je vše daleko jednodušší. Nikdo tu nemluví o nutnosti skupovat akcie přímo na burze, nebuďme bláhoví. Dnešní možnosti investic jsou tak rozmanité, snadno kontrolovatelné a jednoduché... Těchto výhod může využívat již skoro každý, i když nemá téměř žádnou odbornou znalost. Stačí jen chtít a nechat svoje peníze vydělávat, opravdu vydělávat.Autor: Martin Karásek

Publikováno dne: 13. 10. 2015